Zákon o krátkodobom prenájme bytov

Autor: Peter Kollár | 7.4.2014 o 8:09 | (upravené 25.6.2014 o 8:08) Karma článku: 4,32 | Prečítané:  1249x

Každého, kto prenajíma svoj byt bude určite zaujímať, že Národná rada SR 19. marca schválila zákon o krátkodobom nájme bytu, ktorý má rozvíjať a riešiť súkromné nájomné bývanie. Cieľom zákona s účinnosťou od 1. mája je zabezpečiť vyrovnanejšie a flexibilnejšie postavenie zmluvných strán oproti chránenému nájomnému bývaniu a vytvoriť stabilné legislatívne prostredie v rámci súkromného nájomného bývania s podmienkou zachovania chráneného nájomného bývania.

Zákon by mal pomôcť najmä k vyššej miere vyváženosti a prehľadnosti práv a povinností oboch zmluvných strán v rámci nájmu bytu, ochrany nájomcov pri jednostrannom zvyšovaní nájomného a úhrad spojených s užívaním bytu, ochrany vlastníckych práv prenajímateľov v prípade porušenia nájomného vzťahu a takisto aj plnenia si daňových povinností zo strany prenajímateľa. Prenajímateľ má mať na základe predkladanej právnej úpravy reálnu možnosť účinne a v reálnom čase si brániť vlastnícke právo k bytu, a to najmä v prípadoch hrubého porušovania nájomnej zmluvy alebo zákona zo strany nájomcu alebo tretej osoby.

Je ale nutné pripomenúť, že tento zákon a pozitíva z neho plynúce sa budú vzťahovať len na prenajímateľov, ktorí si riadne splnili svoju registračnú povinnosť vo vzťahu k orgánom finančnej správy. Platí, že každá fyzická osoba je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom prenajala nehnuteľnosť (okrem pozemku), požiadať správcu dane o registráciu. Aj na základe toho počíta nový zákon o krátkodobom nájme bytu  s pozitívnym vplyvom na štátny rozpočet, a to pre zvýšenú mieru registrácie prenajímateľov a platením dane z príjmu.

Ak ste ako prenajímateľ túto registračnú povinnosť nesplnili, bude sa vaša nájomná zmluva posudzovať podľa starých (pre prenajímateľa nevýhodných) ustanovení Občianskeho zákonníka.

Osobitný právny režim zákona sa nevzťahuje na sociálne nájomné byty, na byty, ktoré boli financované prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania, na byty osobitného určenia, služobné a družstevné byty.

Zákon tiež definuje nasledujúce body:

- podmienky odstúpenia od nájomnej zmluvy

- kauciu (peňažnú zábezpeku)

- trvanie nájomného vzťahu (najviac na dva roky, po predĺžení najviac na šesť rokov)

- ukončenie nájomného vzťahu

- ochrana vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?